Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja predala ključe bivalnega kontejnerja romski družini


Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je danes, 5. 6. 2014, v Novem mestu ob robu rednega mesečnega srečanja z nevladnimi organizacijami s področja okolja predala ključe bivalnega kontejnerja, ki ga je Občina Novo mesto podarila starejši, hudo bolni Rominji in njeni družini, s katero je doslej živela v človeka nevredni baraki.

Dogodku, ki se je zgodil ob svetovnem dnevu okolja, so prisostvovali predstavniki občine, Zveze Romov za Dolenjsko z novim predsednikom Bogdanom Mikličem in mnogi Romi iz naselja.

Varuhinjo veseli, da so v tem naselju Romi od občine prvič po 70. letih dobili vodo. Za njeno ukrepanje na poslovanju zunaj sedeža v avgustu 2013, so se ji prebivalci naselja danes še posebej zahvalili. Varuhinja upa, da se bodo pogoji za življenje Romov izboljšali tudi z bivalnimi kontejnerji, ki naj bi jih občina še zagotovila.

»Šele, ko človeku daš vodo kot osnovno življenjsko dobrino in osnovne pogoje bivanja, lahko od njega zahtevaš plačilo. Šele, ko se človeku zagotovi spoštovanje njegovega dostojanstva in uresničitev njegovih osnovnih pravic, je mogoče od njega pričakovati tudi spoštovanje pravic drugih in mirno sobivanje,« je povedala varuhinja.

Poudarila je še, da je nujno uresničevati pravice romskih otrok, jim omogočiti varno otroštvo, jih vključiti v vrtec in zagotoviti šolanje. Varuhinjo veseli, da je v Sloveniji mogoče najti številne dobre prakse sobivanja med Romi in neromi ter da imajo Romi v svojih vrstah ljudi, ki so lahko s svojim življenjem in ravnanjem zgled svoji populaciji v procesu integracije. Dobre prakse je nujno širiti, je prepričana, saj kažejo tudi na možne rešitve odprtih vprašanj.

Varuhinja je pohvalila občino Novo mesto, ki si po njenih besedah pred problemi ne zatiska oči, pač pa se jih loteva aktivno. Seveda pa brez sodelovanje s pristojnim centrom za socialno delo, šolami, policijo in ostalimi službami, ki so na lokalnem in državnem nivoju odgovorne za spoštovanje človekovih pravic vseh ljudi, ne gre.

Natisni: