Zaradi medijske odmevnosti primera somalijske deklice z družno, ki živi v Sloveniji, je bil na Varuha človekovih pravic RS (Varuh) naslovljenih nekaj novinarskih poizvedb o njegovem ukrepanju v tem primeru. V nadaljevanju to podrobno orisujemo.
Na Varuha se je obrnil pobudnik, ki ga je prosil, naj se pri ustavnem sodišču zavzame za absolutno prednostno obravnavo dveh zadev, ki se nanašata na ureditev statusa mladoletne deklice. Varuh je preučil prošnjo in pri tem ugotovil, da okoliščine obravnavanega primera utemeljujejo predlog za absolutno prednostno obravnavo. Svoje ugotovitve je naslovil na ustavno sodišče. Ocenil je tudi, da bi odločitvi ustavnega sodišča v teh zadevah lahko bistveno vplivali na položaj mladoletne deklice brez spremstva.
Predlog za absolutno prednostno obravnavo je Varuh oprl na določbo 3. člena Konvencije o otrokovih pravicah, kjer je zapisano, da morajo biti otrokove koristi glavno vodilo pri vseh dejavnostih v zvezi z otroki, vključno z dejavnostmi, ki jih vodijo sodišča. Iz primera mladoletne deklice izhaja, da kot somalijska begunka v Etiopiji živi brez spremstva in da ji zaradi razmer v državi in njenega negotovega življenjskega položaja pretijo hudo nasilje in nepopravljive zlorabe, kot so nehumano ravnanje, zasužnjevanje ter celo posilstvo in trgovina z ljudmi. Po Varuhovem mnenju se mladoletna deklica nahaja v izjemno težkem življenjskem položaju, ki opravičuje odločitev za absolutno prednostno obravnavo zadev pred ustavnim sodiščem. Če želi ustavno sodišče s postopkovnega vidika slediti vodilu največje koristi otroka iz 3. člena Konvencije o otrokovih pravicah, bi moralo po Varuhovem mnenju navedeni zadevi obravnavati absolutno prednostno.
V dopisu ustavnemu sodišču smo še dodali, da se zavedamo, da je ustavno sodišče preobremenjeno z zadevami in da odločanje o posameznih zadevah lahko traja tudi več let, zato menimo, da tudi te okoliščine utemeljujejo absolutno prednostno obravnavo zgoraj navedenih zadev, saj bi morebitna pozna odločitev ustavnega sodišča v teh zadevah lahko tudi izgubila svoj pomen (mladoletnica bi lahko postala polnoletna).
V odgovoru Varuhu je ustavno sodišče sporočilo, da je sprejelo sklep o absolutno prednostni obravnavi zgoraj navedenih zadev. Ustavno sodišče ju bo obravnavalo po vrstnem redu v okviru istovrstnih absolutno prednostnih zadev.
Varuh meni, da iz obravnavane zadeve izhaja sistemska nepravilnost, katere rešitev vidi v dopolnitvi Zakona o tujcih, ki bi dal ustrezno podlago, da bi pristojni organ za družinskega člana begunca izjemoma lahko štel tudi drugega sorodnika tujca, kadar bi posebne okoliščine govorile v prid združitvi družine v Republiki Sloveniji.