Ob današnjem mednarodnem dnevu prostovoljstva so v Državnem svetu RS (DS) podelili plakete tistim, ki jih je družba prepoznala kot najzaslužnejše prostovoljce leta. Plaketo za izjemne dosežke na področju prostovoljstva je iz rok predsednika Državnega sveta Mitje Brvarja prejela tudi svetovalka pri Varuhu Liana Kalčina.
Kot eno izmed zaslužnih prostovoljk jo je za njeno dolgoletno delo na področju otrokovih pravic nominirala Zveza prijateljev mladine Slovenije. Poleg tega Liana Kalčina že leta svoj čas namenja izboljšavam na področju enakosti spolov in večji občutljivosti javnosti za sovražni govor, svoje prizadevanje pa je aktivno usmerjala tudi v organiziranje prostovoljstva.
Predsednik Državnega sveta Mitja Brvar je na podelitvi plaket 15 najzaslužnejšim prostovoljkam in prostovoljcem dejal, da so prostovoljci gonilo pri uresničevanju najvišjih ciljev. S prostovoljstvom, s katerim se uveljavljajo pravice in odgovornosti, pa se uresničujejo človeški potenciali, je dodal. Ocenil je, da nudi prostovoljstvo možnost za premostitev razlik med ljudmi ter omogoča, da živimo v zdravi in zadovoljni skupnosti. Izrazil je upanje, da bodo ti pozitivni zgledi k prostovoljnemu delu pritegnili še več mladih. Tudi zaradi tokratnih nagrajenk in nagrajencev je življenje v Sloveniji po njegovih besedah lepše.
Letošnji nagrajenci so poleg Kalčinove še Milena Brešan, Slava Dragolič, Leon Drame, Pavel Groznik, Stanislav Kalan, Janez Koncilija, Jože Kozinc in Marija Osredkar. Prav tako so nagradili Andreja Razdriha, Dominika Sobana, Marto Toplak, Marijana Velika ter Andrejo in Lojzeta Žerak.
V Sloveniji je več kot 96.800 evidentiranih prostovoljcev. Lani so opravili skoraj 11 milijonov ur prostovoljskega dela, ki je ocenjeno na več kot 106 milijonov evrov. V svetu pa je po oceni Združenih narodov približno milijarda prostovoljcev.
Združeni narodi so leta 1985 razglasili 5. december za mednarodni dan prostovoljstva z namenom, da bi poudarili pomen solidarnosti za preživetje človeštva.
Liana Kalčina
Rojena je leta 1953. Zaključila je srednjo vzgojiteljsko šolo, Pedagoško akademijo v Ljubljani in študij pedagogike na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Bila je vzgojiteljica v vrtcu, učiteljica v osnovni šoli, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ter direktorica Informacijsko dokumentacijskega centra Sveta Evrope v Ljubljani.
Sedaj opravlja delo svetovalke za mednarodno sodelovanje, analize in publikacije pri Varuhu človekovih pravic Republike Slovenije. Bila je in še vedno je aktivna v nevladnih organizacijah, zlasti v ZPMS. Je snovalka programov Otroški parlamenti in Evropa v šoli. Soavtorica Etičnega kodeksa organiziranega prostovoljstva. Soustanoviteljica brezplačne telefonske linije za otroke in mladostnike TOM FELEFON. Bila je so-koordinatorica (skupaj z Violeto Neubauer) Koalicije za uveljavljanje uravnotežene zastopanosti žensk in moških v javnem življenju, civilnodružbene skupine 260 posameznic in posameznikov. V obdobju petletnega delovanja koalicije je prispevala k njenemu uspešnemu delu: pripravi, sprejemanju ter uveljavitvi ustavnih dopolnitev, dopolnitvi Zakona o volitvah v evropski parlament, Zakona o volitvah v Državni zbor in Zakona o lokalnih volitvah. Z omenjenimi zakoni so se sprejeli posebni ukrepi za zagotovitev zakonsko določenih minimalnih deležev zastopanosti obeh spolov na kandidatnih listah. Bila je soustanoviteljica ter prva predsednica Ženskega lobija Slovenije. Bila je tudi ustanovna članica Unicef Slovenija ter članica upravnega odbora Slovenske filantropije. Trenutno je članica neodvisnega in samostojnega telesa, Sveta za odziv na sovražni in diskriminatorni govor.