Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer ob sprejetju Zakona o odškodninski shemi za izbrisane pozdravlja korak naprej k reševanju te kršitve tisočim prizadetim in njihovim družinam. Verjame, da je zakon zgolj prva stopnica za popravo storjenih krivic.
Varuhinja razume finančno stisko, v kateri se je znašla država zaradi slabega upravljanja in drugih razlogov, vendar znova poudarja, da uveljavljanje pravic, ki pripadajo vsem ne glede na spol, starost, status in druge okoliščine, ne smemo zreti skozi lupo denarja. Varuh človekovih pravic vseskozi opozarja, da na osnovi 26. člena Ustave RS ni mogoče izključiti pravice do povračila škode, ki so jo posameznikom s svojim protipravnim ravnanjem povzročili izvajalci javne oblasti. Zato varuhinja verjame, da bo vlada skladno z ekonomskimi in socialnimi možnostmi za vse prizadete našla primerne rešitve in jim priznala realno škodo, ki je ob tem nastala.
Varuhinja upa, da bo sedanja vlada, pa tudi njene naslednice, posvetila posebno pozornost pravicam otrok izbrisanih in drugih posebej ranljivih skupin znotraj izbrisanih (starejši, Romi,…).
Varuhinja ocenjuje, da med načela pravne države spada tudi odgovornost državnih organov za pravičnost in primernost zakonskih rešitev ter ustreznost njihovega izvajanja. Varuhinja ob tem poziva vse odgovorne za nastalo kršitev, da se opravičijo. To je najmanj, kar lahko država naredi takoj. Varuhinja zato pričakuje, da bo država v celoti prevzela odgovornost za izbris in preprečila, da bi se podobne kršitve človekovih pravic dogajale v prihodnje.