Varuh človekovih pravic RS (Varuh) v skladu z načelom pravne države ne more komentirati oziroma nasprotovati pravnomočni sodbi, s katero je bila obsojena zdravnica zaradi malomarnega zdravljenja. Vse sodne odločitve je mogoče izpodbijati z rednimi in izrednimi pravnimi sredstvi, po njihovi pravnomočnosti pa jih je treba brezpogojno spoštovati.
Zato se Varuh tudi ne more opredeljevati o primernosti zavrnitve predloga za t. i. alternativno izvrševanje izrečene kazni, čeprav se zavzema za boljše udejanjenje alternativnega izvrševanja kazni zapora (obširneje o tem v Letnem poročilu Varuha za leto 2010, str. 75-76).
Varuh pa opozarja na odprta vprašanja organiziranosti urgentne zdravstvene dejavnosti, ki od posameznih izvajalcev zahteva, da ob kritičnem dogodku za vnaprej nedoločen čas prekinejo svoje redno delo z bolniki v svoji ambulanti in nudijo pomoč nujnim bolnikom izven ambulante.
Varuh zato pričakuje, da bo Ministrstvo za zdravje s sodelovanjem Zdravniške zbornice Slovenije in združenj zdravstvenih delavcev čim prej pripravilo predlog izboljšav obstoječe mreže izvajalcev zdravstvene dejavnosti, ki bo sedanje nevarnosti podvajanja zdravniškega dela odpravil oziroma omejil na razumno mejo.