Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je zadovoljen z odločitvijo Ustavnega sodišča RS številka U-I-70/12-14 s katero je to ugodilo zahtevi Varuha in ugotovilo neskladnost Zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA), kolikor med arhivsko gradivo uvršča tudi gradivo izvajalcev zdravstvene dejavnosti , ki vsebujejo osebne podatke o zdravljenju pacientov. Ugotovljeno protiustavnost mora državni zbor odpraviti v roku enega leta.
S to odločbo bo državni zbor moral realizirati tudi priporočilo Varuha, ki je bilo ponovljeno in sprejeto v državnem zboru ob obravnavi poročil za leta 2010, 2011 in 2012. To priporočilo se glasi: »Zbiranje, varovanje, rok hrambe in nadaljnja obdelava (arhivskih) gradiv psihiatričnih ustanov naj se posebej uredijo z zakonom.« Žal se na ta priporočila, kljub zapisom v letnih poročilih Varuha, priporočilih državnega zbora in predlogom in pozivom Ministrstvu za zdravje, ministrstvo in vlada nista odzivala in nista predlagala zakonskih rešitev, ki bi uredila zbiranje, varovanje, rok hrambe in arhiviranje gradiv zdravstvenih ustanov. Sedaj se bo to moralo urediti na podlagi ugotovitvene odločbe ustavnega sodišča.
S to odločbo je ustavno sodišče med drugim potrdilo, da mora zakonodajalec, ne glede na določbe arhivskega zakona in namene arhiviranja v skladu z arhivsko stroko, vselej upoštevati tudi ustavni pravici do varstva osebnih podatkov in do nedotakljivosti osebnega dostojanstva. Nameni arhivskega gradiva, ki so v ohranjanju kolektivnega in individualnega spomina o védenju posameznikov o svoji preteklosti (11. točka odločbe U-I-70/12-14), so torej omejeni s pravicami varstva zasebnosti in osebnega dostojanstva. S tem je potrjeno tudi stališče Varuha o bližajočem referendumu o noveli arhivskega zakona, da gre arhivska novela v smeri priporočil Varuha.