Varuhinja človekovih pravic RS Vlasta Nussdorfer s sodelavci je včeraj, 14. 4. 2014, ob prisotnosti predstavnikov Enote za forenzično psihiatrijo Oddelka za psihiatrijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor (Forenzična enota) opravila pogovor s predstavnicama Ministrstva za zdravje in predstavnikom Ministrstva za pravosodje na temo delovanja Forenzične enote.
Začetek delovanja Forenzične enote v letu 2012 Varuh človekovih pravic RS (Varuh) šteje za velik napredek na področju duševnega zdravja obsojencev in pripornikov iz celotne Slovenije. V preteklosti se je Varuh ob svojem delu namreč konstantno srečeval s potrebo po obstoju forenzične bolnišnice in nanjo zato vseskozi opozarjal, tako v svojih rednih letnih poročilih in na srečanjih s pristojnimi organi. Forenzična enota na zdravljenje sicer sprejema osebe z izrečenim varnostnim ukrepom obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu. Poleg tega se v njej izvaja tudi pripor in opazovanje zaradi izdelave psihiatričnega izvedenskega mnenja glede prištevnosti ali sposobnosti za udeležbo v postopku ter psihiatrično bolnišnično zdravljenje obsojencev.
Žal ugotavljamo, da se je Forenzična enota že kmalu po začetku delovanja začela srečevati s težavami zaradi prezasedenosti – na dan 14. 4. 2014 je bilo tako v njej 45 pacientov (ob uradni kapaciteti 30 postelj) ter z drugimi težavami, tudi zaradi odsotnosti predpisov, ki bi podrobneje opredeljevali njeno delovanje. Težave zaradi prezasedenosti bi se po mnenju nekaterih sogovornikov, ob zagotovljenih finančnih sredstvih in potrebnem kadru, dalo rešiti z ureditvijo in odprtjem že pred tem predvidenega dodatnega oddelka, ki bi kapaciteto Forenzične enote povečal za 36 postelj in bi tako skupna kapaciteta bila 66 postelj.
Zdravstveni zavodi morajo za izvrševanje varnostnih ukrepov izpolnjevati pogoje, ki jih določajo predpisi, ki urejajo zdravstveno dejavnost in Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij - ZIKS-1 (drugi odstavek 148. člena ZIKS-1). Ta zakon tudi določa, da minister za zdravje v soglasju z ministrom za pravosodje na predlog zainteresiranega zdravstvenega zavoda in po predhodnem mnenju strokovne komisije iz tretjega odstavka 151. člena tega zakona odločiti o izpolnjevanju predpisanih pogojev in v Uradnem listu Republike Slovenije objaviti seznam zdravstvenih zavodov, ki so na tej podlagi pridobili pravico izvrševati varnostne ukrepe (tretji odstavek 148. člena ZIKS-1).
Prav tako po tem zakonu minister za zdravje v soglasju z ministrom za pravosodje s pravilnikom določi izvrševanje varnostnih ukrepov obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu in obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti ter posebne strokovne in varnostne pogoje, ki jih morajo zdravstveni zavodi izpolnjevati za njihovo izvrševanje (150. člen).
Nekatere posebne strokovne in varnostne pogoje, kot so:
- zagotovljeno ločeno bivanje zaprtih oseb glede na podlago ukrepa, ki se izvršuje;
- zagotovitev prostorov in opreme, ki omogoča ureditev strokovno ustreznega oviranja nasilne osebe do sebe ali drugih oseb;
- ustrezno zgrajeni, razporejeni, opremljeni in varovani prostori za spanje in počitek, bivanje, terapijo in gibanje zaprtih oseb, ki omogočajo zdravljenje in fizično, tehnično, komunikacijsko in osebno varovanje zaprtih oseb v skladu z zahtevami psihiatrične, penološke in varnostne stroke;
- ustrezno število, usposobljenost in izkušenost zdravstvenega osebja, ki izvaja zdravljenje in
- usposobljenost ter opremljenost pravosodnih policistov, ki izvajajo varovanje oseb, ki jim je varnostni ukrep izrečen
določa že ZIKS-1 v drugem odstavku 151. člena, sicer pa napoveduje, da se bodo ti posebni strokovni in varnostni pogoji podrobneje opredelili v predpisu iz 150. člena tega zakona. ZIKS-1 določa tudi, da minister za zdravje v soglasju z ministrom za pravosodje imenuje strokovno komisijo treh strokovnjakov psihiatrične, penološke in varnostne stroke, ki poda obrazloženo predhodno mnenje o izpolnjevanju pogojev iz prejšnjega odstavka za odločitev iz tretjega odstavka 148. člena tega zakona. Ta strokovna komisija je tudi zavezana najmanj enkrat v treh letih na zakonsko določen način preveriti izpolnjevanje pogojev za zdravstvene zavode, ki že imajo pravico izvrševati varnostne ukrepe obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu in o tem obvestiti ministra, pristojnega za zdravje in ministra, pristojnega za pravosodje.
Po Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij - ZIKS-1E (Uradni list RS, št. 109/12) minister za zdravje v soglasju z ministrom za pravosodje najkasneje v enem letu po uveljavitvi tega zakona določi zdravstvene zavode iz spremenjenega 148. člena zakona, ki izpolnjujejo pogoje iz spremenjenega 151. in spremenjenega 155. člena ZIKS-1. Do določitve zdravstvenih zavodov iz prejšnjega odstavka se varnostna ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu in obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti izvršujeta v skladu s Pravilnikom o izvrševanju varnostnih ukrepov obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu, obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti in obveznega zdravljenja alkoholikov in narkomanov (Uradni list RS, št. 84/09 in 6/12).
Minister za zdravje pa je bil po določbi 47. člena te novele ZIKS-1 v šestih mesecih po uveljavitvi zakona zavezan v soglasju z ministrom za pravosodje uskladiti Pravilnik o izvrševanju varnostnih ukrepov obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu, obveznega psihiatričnega zdravljenja na prostosti in obveznega zdravljenja alkoholikov in narkomanov (Uradni list RS, št. 84/09 in 6/12) z zakonom.
Ugotavljamo, da ta zakonska obveznost kljub poteku roka do sedaj še ni bila izpolnjena. To je nedopustno, zato smo predstavnike Ministrstva za zdravje pozvali, da le-to čim prej izpolni vse z zakonom predpisane obveznosti. Varuh sicer vse pristojne tudi spodbuja, da sprejmejo vse potrebne ukrepe, da se zagotovi nemoteno zdravljenje in varstvo vseh forenzičnih pacientov v skladu z zakonom in podzakonskimi predpisi in da bodo za to izpolnjeni vsi pogoji, ki jih določa zakon, ob ustrezni kadrovski zasedbi in zadostni prostorski zmogljivosti forenzične enote ter zagotovljenem strokovnem usposabljanju.