Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

POSLANICA OB TEDNU OTROKA 2013: Kako je biti otrok v današnji družbi?

POSLANICA OB TEDNU OTROKA 2013

KAKO JE BITI OTROK V DANAŠNJI DRUŽBI?

 

Na letošnjem, 23. nacionalnem otroškem parlamentu so otroci med osmimi temami parlamentov v tem šolskem letu, ki so jih predlagali sovrstniki iz vseh slovenskih regij, izbrali temo Razmere v družbi. Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) je sledila njihovi izbiri in temo letošnjega tedna otroka naslovila Kako je biti otrok v današnji družbi?

Na to vprašanje lahko prepričljivo odgovorijo le otroci: le oni imajo izkušnjo današnjega otroštva. Odrasli se otroštva le spominjamo, oni pa ga vsakodnevno živijo v vsej barvitosti, v vseh odtenkih veselja in sreče, raziskovalne vneme in ustvarjalnega zanosa. Vendar mnogi živijo svoje otroštvo v pomanjkanju, z bojaznijo, strahom in tesnobo, ki največkrat spremljajo zanje neugodne družinske in družbene razmere. Sprašujejo se, zakaj.

Otroci imajo že danes pravico do življenja in razvoja, ustrezne prehrane, stanovanja, razvedrila in igre, zdravstvenih storitev ter kakovostnega in brezplačnega šolstva. Otroci ne morejo in ne smejo čakati na uresničevanje pravic, ko bodo za to ustrezni družbeni in materialni pogoji.

Zaščititi jih moramo pred vsemi oblikami telesnega ali duševnega nasilja, poškodbami ali zlorabami, zanemarjanjem ali malomarnim ravnanjem, trpinčenjem ali izkoriščanjem. Konvencija OZN o otrokovih pravicah je zgodovinsko določila, da ima otrok izvirne pravice, in ne njihovi starši ali skrbniki v imenu otrok. In to brez diskriminacije zaradi kakršnih koli osebnih okoliščin, kot so spol, jezik, veroizpoved, politično ali drugo prepričanje, narodno, etnično ali družbeno poreklo, premoženje, invalidnost, rojstvo ali katera koli druga okoliščina otroka, njegovih staršev ali zakonitega skrbnika.

Storimo vse, kar je v naših močeh, da ohranimo visoko raven in kakovost zadovoljevanja otrokovih potreb in interesov. Ne dovolimo zniževanja ravni vsakovrstne zaščite in glasno zahtevajmo pravično, solidarno in občutljivo družbo, v kateri bo vsak otrok spoštovan in ljubljen. Tako bo čedalje manj otroških vprašanj, na katera odrasli ne bomo znali odgovoriti.

V ospredju pogovorov mladih parlamentarcev in parlamentark na letošnjih otroških parlamentih v šolah, občinah, regijah in na nacionalnem otroškem parlamentu bodo tovrstne in mnoge druge teme. Prisluhnimo jim. Pravico imajo biti slišani in upoštevani ob sprejemanju odločitev na vseh ravneh odločanja. Če otroke in njihova vprašanja, interese in potrebe jemljemo resno, potem jim mora biti dana možnost, da izrazijo svoje poglede, oblikujejo svoje mnenje in tudi sami sprejemajo odločitve, ki se nanašajo na njihovo življenje. Naši dolžnost in odgovornost pa sta, da izraženo upoštevamo pri sprejemanju odločitev, ki bodo v otrokovo največjo korist.

 

 

Vlasta Nussdorfer,

varuhinja človekovih pravic

 

Darja Groznik,

predsednica ZPMS

Natisni: