Javno pismo poslanske skupine ZaaB
Odgovor Varuha:
Številka: 0.4 - 179 / 2014 - 3 - AD
Datum: 28.10.2014
ZAVEZNIŠTVO ALENKE BRATUŠEK
mag. Alenka Bratušek
predsednica stranke
(info@alenkabratusek.si)
Spoštovani,
prejeli smo vaš dopis, to je javno vprašanje oziroma pobudo glede v javnosti večkrat izrečenih trditev, da naj bi v Republiki Sloveniji obstajali politični zaporniki. Dopis ste naslovili na varuhinjo človekovih pravic in na predsednico društva Amnesty International Slovenije. V dopisu podrobno opisujete razloge, zaradi katerih se obračate na naslovnika, v zaključku pa zastavljate vprašanja: »Ali je sodna veja oblasti v Republiki Sloveniji samostojna in nepristranska oziroma ali zagotavlja pravico do neodvisnega in nepristranskega sojenja, pri čemer so sodniki pri sojenju vezani zgolj na ustavo in zakon in ne na politična navodila? Ali so bile Janezu Janši v sodnem postopku kršene človekove pravice in svoboščine zaradi političnega prepričanja oziroma ali je Janez Janša politični zapornik?«.
Varuh človekovih pravic RS (Varuh) v skladu z določbo 159. člena Ustave RS varuje človekove pravice in temeljne svoboščine v razmerju do državnih organov, organov lokalne samouprave in nosilcev javnih pooblastil. Vsakdo, ki meni, da so mu z dejanjem ali aktom organa oblasti kršene njegove temeljne pravice, lahko na Varuha naslovi pobudo. Varuh lahko obravnava tudi širša vprašanja, ki so pomembna za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za pravno varnost državljanov v Republiki Sloveniji.
Vprašanja, ki jih zastavljate v vašem dopisu, v marsičem presegajo pristojnost Varuha. Varuh ne more potrditi niti zanikati, da sodišča v Republiki Sloveniji zagotavljajo pravico do neodvisnega in nepristranskega sojenja. Lahko pa vam potrdimo, da je po Varuhovem mnenju neodvisnost sodstva kot tretje veje oblasti na sistemski ravni v Republiki Sloveniji zagotovljena in sicer v primerljivem obsegu kot je to v državah zahodnega tipa demokracije.
Sistemska neodvisnost in samostojnost sodne veje oblasti sama po sebi sicer še ne preprečuje določenih anomalij, ki se lahko zgodijo v konkretnih primerih. Pravni sistem ima vgrajene varovalke tudi za takšne primere, in sicer lahko posameznik, ki meni, da je sodišče v njegovem primeru odločalo pristransko, uporabi redna in izredna pravna sredstva. Pravica do poštenega sojenja pa ni varovana le v slovenskem notranjem pravu, pač pa se po izčrpanju notranjih pravnih sredstev lahko zagotavlja tudi pred Evropskim sodiščem za človekove pravice in temeljne svoboščine, in sicer v okviru 6. člena Evropske konvencije o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah. Podrobnejša stališča in ugotovitve Varuha o nepristranskosti sodišč smo nedavno objavili tudi na naši spletni strani (povezava: www.varuh-rs.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnosti/novice/detajl/odgovori-varuha-na-vprasanja-sds/.
Varuh ne more odgovoriti na vaše vprašanje, ali so bile Janezu Janši v sodnem postopku kršene človekove pravice in temeljne svoboščine zaradi političnega prepričanja. V skladu z 8. členom Zakona o varuhu človekovih pravic je namreč postopek pri Varuhu zaupen. Splošno lahko pojasnimo, da zaradi zaupnosti postopka Varuh osebam brez pooblastila oziroma soglasja prizadetega ne more dajati podatkov o tem, ali se je določeni posameznik v zvezi s konkretno zadevo obrnil po pomoč k Varuhu in kakšne so bile ugotovitve Varuha v konkretnem primeru.
Menite, da je jasen odgovor na vprašanje o tem, ali je Janez Janša politični zapornik, nujen pogoj za izhod Slovenije iz krize, zato na Varuha naslavljate tudi to vprašanje. V zvezi s tem bi vam radi sporočili, da slovenski pravni red pojma »politični zapornik« ne pozna. V Zakonu o popravi krivic je opredeljen le pojem »bivšega političnega zapornika«. Ob odsotnosti pravne definicije pojma politični zapornik je po mnenju Varuha uporaba tega pojma prepuščena oceni politične in drugih javnosti v okviru svobode izražanja. Ni pa bil, kolikor nam je znano, gospod Janša obsojen zaradi svojega političnega prepričanja ali delovanja.
Lep pozdrav
Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic