Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je 4. 7. 2013 predala 18. letno poročilo Varuha človekovih pravic RS (Varuh) za leto 2012 predsedniku Državnega zbora RS Janku Vebru ter istega dne tudi Predsedniku RS Borutu Pahorju. 19. 7. je poročilo predala tudi predsednici vlade Alenki Bratušek.
Državni svet Republike Slovenije je nato 18. 9. 2013 podprl prizadevanja varuha in njegove predloge ter priporočila Vladi Republike Slovenije ter predlagal, da jih ta upošteva v največji možni meri. Vlada Republike Slovenije je 3. 10. 2013 podala svoje odzivno poročilo na letno poročila Varuha človekovih pravic, pa tudi informacijo o realizaciji priporočil državnega zbora v ob obravnavi 17. letnega poročila.
Izčrpna obravnava Varuhovega poročila je bila nato 4. 10. 2013 na Komisiji za peticije ter človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi poslanka Eva Irgl. Komisija je s sedmimi glasovi za in brez glasu proti podprla vsa varuhova priporočila, nato pa je 24. 10. 2013 sledila obravnava poročila še v državnem zboru. Na omenjeni obravnavi je varuhinja predstavila povzetek poročila in svoje ugotovitve o stopnji spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter o pravni varnosti državljanov v Republiki Sloveniji.
Iz magnetograma 18. seje DZ RS (24. oktober 2013): »Ugotovim lahko in to sem zapisala v uvodu poročila, da je pravna država ta hip danes, to leto na veliki preizkušnji, kajti mnogim so v Sloveniji kršene pravice tudi do učinkovitih pravih sredstev. O pravicah ljudi se na slovenskih sodiščih še vedno kljub res zaznavnemu napredku ne razsoja vedno v razumnem roku. Ne spoštujejo se načela dobrega upravljanja, avtoriteta državne oblasti in krizna razmerja niso vedno zadosten razlog za sprejemanje predpisov in zakonov mimo stroke in civilne družbe, večkrat tudi z zavestnim kršenjem temeljnih standardov varovanja človekovih pravic. Varuh je večkrat v svojih letnih poročilih izpostavil dolgotrajnost upravnih, zlasti pritožbenih postopkov ter mnogokrat tudi odsotnost pojasnilne dolžnosti upravnih organov. Na tem področju še ni zaznati pomembnega napredka, ga pa vsekakor pričakujemo. Socialno državo je načela erozija. Socialna varnost se zmanjšuje tudi zaradi preteklih napak države in bohotenja neustavljivega pohlepa korupcije ter nedopustne in mnogokrat nekaznovane kraje družbenega premoženja. Sprejeti zakoni opredeljujejo tudi nadzorne mehanizme, vendar ti niso dovolj učinkoviti ali sploh ne delujejo, ljudje pa to zahtevajo.«
Sledila je predstavitev stališč delovnih teles državnega zbora in predstavnikov vlade. V razpravi so svoja mnenja predstavili najprej predstavniki posameznih poslanskih skupin, nato pa še mnoge poslanke in poslanci. V zaključni besedi se je varuhinja zahvalila za izredno hitro obravnavo in ponovno opozorila, da so številni izgubili zaupanje v državo in institucije, ki imajo pooblastila, pristojnosti in odgovornosti. Socialno stanje v državi se slabša in vse večja je ogroženost ljudi. Varuh vseskozi opozarja, da so zlasti socialno najšibkejšim kršene človekove pravice. Izpostavila je, da je treba vlagati v razvoj in znanje, dati prednost človeku in kakovosti njegovega življenja, saj je človek naše največje bogastvo. Vsa varuhova opozorila in vsa priporočila je treba jemati skrajno resno, saj kažejo tudi na to, kakšno je bilo in je stanje varovanja človekovih pravic in po kateri poti naj gredo prizadevanja za odpravo ugotovljenih kršitev.
Zaključila je:«Naučili so me, da pot napredka ni ne hitra in ne lahka«, kar so bili misli Marie Curie, sama pa dodala, da si bo, včasih po dolgi in mnogokrat predolgi in težki poti, s kolektivom in štirimi namestniki tudi v prihodnje prizadevala z vsem svojim žarom. Prepričana je, da lahko celo največje težave dajo novih moči in zagona, kar še zlasti velja za današnji čas. Jutri bo namreč lahko za nekatere že prepozno.
V večernih urah, 24. 10. 2013, je bilo 18. redno poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2012 sprejeto soglasno (Navzočih je bilo 80 poslank in poslancev. Za je glasovalo 80. Proti ni bil nihče.)
Ob zaključku so sprejeli tudi vsa priporočila Varuha ter priporočili vsem državnim in lokalnim oblastem, da jih pri svojem delu upoštevajo.