Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ob dnevu duševnega zdravja poudarili skrb za ranljive skupine ljudi

Združenje Šent je ob današnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja pripravilo dan odprtih vrat v svojem ljubljanskem dnevnem centru. Zbrane sta nagovorila tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in ljubljanski župan Zoran Janković. Oba sta poudarila potrebo po dodatni skrbi družbe za ranljive skupine ljudi.

Nussdorferjeva je opozorila na pomen skrbi za duševno zdravje ne le pri odraslih, ampak tudi pri otrocih. Po njenih besedah je zaskrbljujoče, da vse premalo ugotavljamo, zakaj so otroci pogosto agresivni. Varuhinja je tudi dejala, da bi veljalo čas krize izkoristiti za to, da postanemo boljši, da pomagamo sočloveku.

Predsednik združenja Šent Edo Belak je svetovni dan duševnega zdravja označil za praznik tistih, ki delujejo na tem področju in pomagajo ljudem s težavami v duševnem zdravju. Po njegovih besedah je ključni namen dneva v tem, da se dvigne zavest družbe o nujnosti vključevanja ranljivih skupin ljudi v vsakdanje življenje.

Župan Janković pa je izpostavil skrb, ki jo po svojih najboljših močeh ljubljanska mestna občina namenja ljudem s posebnimi potrebami. Kot je dejal, je mesto uspešno toliko, kolikor uspe zadovoljiti potrebe ranljivih skupin ljudi. Pohvalil je tudi dobro sodelovanje mestne občine in združenja Šent.

Ob današnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja je združenje Šent pripravilo vseslovensko akcijo Podiramo predsodke, spregovorimo. Akcija vključuje podeljevanje zelenih pentelj, ki simbolizirajo duševno zdravje in skrb za preventivo. Del akcije je tudi kegljanje na javnih površinah kot simbolično podiranje predsodkov do duševnih motenj.

Društvo za kakovost življenja Novi Paradoks je danes gostilo prireditev v eni od svojih stanovanjskih skupin, na Eko kmetiji Topol v Občini Cerknica. Med udeleženci je bil tudi predsednik državnega zbora Janko Veber, ki je odprl razstavo umetniških del stanovalcev in uglednih umetnikov.

Društvo Altra pa je skupaj z drugimi nevladnimi organizacijami s področja duševnega zdravja pripravilo nogometni turnir, na katerem so sodelovali ljudje s težavami v duševnem zdravju. S športno prireditvijo so želeli v Altri dodati svoj prispevek k zmanjševanju predsodkov do duševnih motenj. Ljudje s tovrstnimi težavam se namreč na poti okrevanja soočajo s številnimi družbenimi ovirami in diskriminacijo.

Kampanja ob svetovnem dnevu duševnega zdravja vsako leto poteka pod drugačnim geslom, njen cilj pa ostaja vedno enak - opozarjati javnost o pomenu duševnega zdravja v družbi ter o vseh posledicah in razsežnostih tega problema. Letošnja osrednja tema je duševno zdravje starejših.

Najpogostejša ovira pravočasnemu iskanju strokovne pomoči so predsodki in stereotipi o duševnih motnjah. Posebej pridejo do izraza prav pri starejših, ki zato pogosto neradi poiščejo pomoč. Duševne motnje v starosti tako velikokrat ostanejo prikrite in nezdravljene.

 

VIR: STA

Natisni: