Namestnik varuhinje Ivan Šelih in svetovalec pri Varuhu Robert Gačnik sta se v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije udeležila konference z naslovom Zasebno varovanje v luči uporabnikov zasebno varnostnih storitev.
Ker zasebno varovanje velikokrat posega v zasebnost ljudi, s tem pa tudi v človekove pravice, so organizatorji na konferenco povabili tudi predstavnike Varuha človekovih pravic. Namestnik Varuha Ivan Šelih je povedal, da pri Varuhu vsako leto prejmejo nekaj pobud, ki se nanašajo na varovanje. To je po njegovem mnenju dobro, lahko pa tudi zaskrbljujoče.
Za Varuha je predvsem pomembno, da področje zasebnega varovanja ureja in nadzoruje država. Ta mora zagotavljati takšno ureditev zasebnega varovanja, ki bo jasno razmejevala med pristojnostmi zasebnega in javnega varovanja.
Tudi pristojnosti varnostnikov morajo biti čim bolj natančno določene, je dejal.
Njegov govor si lahko v celoti preberete tukaj.
Predsednik Zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja Branko Slak je na konferenci opozoril na problem zasebnih družb za varovanje, ki nimajo ustreznih licenc. Predstavljajo nelojalno konkurenco družbam, ki izpolnjujejo vse zakonske pogoje in hkrati znižujejo kakovost varovanja. "Zato si želimo in pozivamo odgovorne, da inšpekcijske službe dosledno opravijo svoje naloge," je dejal.
Glavni inšpektor Inšpektorata RS za notranje zadeve v ministrstvu za notranje zadeve Mitja Perko je povedal, da inšpektorat letno opravi več kot 500 inšpekcijskih nadzorov, od tega dve tretjini na področju zasebnega varovanja. V prvih desetih mesecih letošnjega leta so pri pregledih izrekli 292 ukrepov. V 160 primerih so izrekli opomin, v 119 primerih pa globo.
Bistvene ugotovitve iz nadzorov sicer so, da so družbe pogosto neustrezno opremljene za prevoz denarnih pošiljk, da neustrezno hranijo strelno orožje in strelivo, da je usposobljenost varnostnikov za rokovanje s strelnim orožjem pogosto vprašljiva in da imajo družbe slabo pripravljene načrte varovanja.
Sekretar v direktoratu za policijo in druge varnostne naloge na notranjem ministrstvu Ivan Celestina vidi predvsem dve nalogi zasebnega varovanja: prva je zagotavljanje varnosti in s tem javnega interesa, druga pa sorazmernost. Slednja pomeni, da mora biti poseg primeren za dosego želenega cilja, hkrati pa mora biti nujen, kar pomeni, da ga ni mogoče doseči z blažjim posegom.
Zdajšnja zakonska ureditev tega področja je po njegovi oceni sicer dobra, bi pa po njegovem v prihodnje veljalo razmislili o uvedbi zdravstvenih pregledov varnostnikov, saj narava njihovega dela zahteva, da ga opravljajo tisti, ki to zmorejo.
VIR: STA/VČP