Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Na seji komisije za peticije o porotništvu kot ustavni pravici in aktualnih pobudah za spremembe

Sodniško kladivce

Namestnik varuha Ivan Šelih se je danes, 1. julija 2025, udeležil seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, na kateri so razpravljali o peticiji predsednika Društva sodnikov porotnikov Slovenije Petra Hartmana glede ustavne pravice državljanov do udeležbe pri izvajanju sodne oblasti ter vloge in pristojnosti sodnikov porotnikov v sodnih postopkih.

Udeležence seje je med drugim seznanil, da je Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) obravnaval tudi nekaj, sicer maloštevilnih, pobud, ki izpostavljajo vlogo sodnikov porotnikov od njihovega izbora, položaja in opravljanja nalog, vključno z odstopi z mesta sodnika porotnika. Seznanil se je tudi s pobudo Društva sodnikov porotnikov iz Slovenj Gradca, ki ga je to konec leta 2024 naslovilo tudi na Ministrstvo za pravosodje. V njej je več predlogov za izboljšanje delovanja tega instituta, med drugim glede izbora in identifikacije sodnic in sodnikov porotnikov, njihovega usposabljanja, zaščite, pomoči ter ustreznega nagrajevanja. Varuh je Ministrstvo za pravosodje povprašal, kako se je odzvalo na pobude društva ter ali načrtuje morebitne sistemske spremembe.

Ministrstvo je Varuhu pojasnilo, da se je sestalo s predstavniki društva in pregledalo predloge ter podalo pojasnila. Odbor za pravosodje pa je marca 2025 sprejel tudi sklep o oblikovanju delovne skupine, ki bo skupaj z Ministrstvom za pravosodje in Vrhovnim sodiščem RS proučila trenutno ureditev porotništva in pripravila usklajene rešitve. Cilj te skupine je zagotoviti, da institut sodnikov porotnikov ostane skladen z ustavnimi določbami in dejanskimi potrebami sodnega sistema. Varuh bo izpostavljeno problematiko še naprej spremljal in po potrebi ukrepal v okviru svojih pristojnosti, je povedal namestnik varuha Ivan Šelih.

Dodal je še, da je zagotavljanje javnosti pri izvajanju sodne oblasti nujno, saj to zahteva že Ustava RS v 128. členu, poleg tega pa lahko pripomore k večji transparentnosti delovanja sodstva, njegovi avtoriteti in zaupanju v njegovo delo.

Natisni: