Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Mučenje v enoti forenzične psihiatrije v Mariboru?

Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je prejel številna novinarska vprašanja o sumu mučenja v enoti forenzične psihiatrije na UKC Maribor. V zapisniku ovadbe naj bi med drugim pisalo, da je tudi Varuha obvestila, da naj bi šlo v enoti za mučenje in naj bi ji sporočili, da »nekaj v zvezi s tem že delamo«.

Navedbe so nas presenetile, saj vsako opozorilo, še posebej, če gre za sum mučenja ali zlorab, jemljemo resno, zato smo jih nemudoma preverili.

Ugotovili smo, da smo prejšnji teden prejeli klic neke gospe, ki pa se ni predstavila z imenom, zato težko ocenimo, ali je bila to omenjena. Govorila je s strokovnim sodelavcem Varuha in se pritožila, da v enoti forenzične psihiatrije UKC Maribor zaprti nimajo izhodov. Povedala je, da je o tem že govorila s predstojnikom oddelka. Strokovni sodelavec Varuha ji je pojasnil, da na problematiko izhodov Varuh opozarja že precej časa (Letno poročilo 2012, izjava na spletni strani Pacienti v Enoti za forenzično psihiatrijo brez bivanja na svežem zraku, 06.08.2012). Pojasnjene so ji bile vse ugotovitve Varuha o izhodih v enoti ter pretekle in načrtovane dejavnosti Državnega preventivnega mehanizma (DPM), ki kot neodvisni organ, ki deluje pri Varuhu, nadzira bivanje oseb, ki jim je bila odvzeta prostost. DPM je namenjen krepitvi varstva teh oseb pred mučenjem in drugim okrutnim, nečloveškim ali ponižujočim ravnanjem ali kaznovanjem.

Ugotovili smo še, da klicateljica ni vložila pobude Varuhu, ki bi bila lahko podlaga za ukrepanje. Varuh torej z navedbami o mučenju ni bil seznanjen, niti ob svojih obiskih ni ugotavljal tovrstnih okoliščin.

Varuh je enoto obiskal 3. 9. 2013 na podlagi pisnih navedb pacientov, ki so zatrjevali, da bivajo v nemogočih pogojih. Temperature naj bi presegale 30 stopinj Celzija. Med pogovorom z zaposlenimi je bilo ugotovljeno, da se forenzična enota srečuje s težavami glede prezasedenosti. Vse težave bi se po mnenju sogovornikov dalo začasno rešiti z ureditvijo in odprtjem že pred tem predvidenega oddelka, ki bi kapaciteto forenzične enote povečal za 30 postelj in bi tako skupna kapaciteta bila 60 postelj. Ogled je pokazal tudi, da se zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov pacientom (pripornikom in obsojencem) zagotavlja le 30 minut sprehoda na svežem zraku, kar je bistveno manj kot to zakonsko določeno (2 uri). Ob tem obisku septembra je Varuh celo ugotavljal, da osebje spodbuja zaprte, naj podajajo pobude tako organom kot Varuhu. Pismo o podrobnih ugotovitvah lahko prebrerete na tej povezavi.

Varuh se je z zaposlenimi in tam bivajočimi srečal še enkrat ob vljudnostnem obisku 23. 10. 2013, ko je bilo delovanje enote predstavljeno predstavnikom DPM-ja iz Gruzije. Tudi takrat ni bil opozorjen na morebitne okoliščine, ki bi kazale na mučenje oziroma druga okrutna, nečloveška ali ponižujoča ravnanja ali kaznovanja, čeprav so pacienti imeli to možnost.

Varuh bo navedbe iz medijev preveril in primer spremljal.

Natisni: