Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Kako evidentirati nasilje, da je slednjič zadoščeno pravici?

Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v sodelovanju z Inštitutom Integra – Inštitut za razvoj človeških virov v torek, 9. 9. 2014, v hotelu Paka v Velenju pripravil strokovni seminar o Istanbulskem protokolu.

Seminar je bil namenjen vsem strokovnjakom, ki se ukvarjajo z zaščito posameznikov pred nasiljem in pri svojem delu uporabljajo Istanbulski protokol. V vsakdanji praksi se namreč srečujejo z osnovnim vprašanjem, kako nasilje učinkovito evidentirati, da razkrije mučenje in trpinčenje tako, da storilci odgovarjajo za svoja dejanja in da je zadoščeno pravici. Udeležilo se ga je 24 strokovnjakov iz 7 institucij (Direktorat za policijo in druge varnostne naloge, Policija, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Varuh človekovih pravic RS, Vrhovno državno tožilstvo) in 3 nevladnih organizacij (Deos d.d,Novi paradoks, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij-pic) ter trije zdravniki eksperti, ki delujejo v okviru DPM-ja.

Predaval jim je belgijski strokovnjak iz s področja prava, političnih ved in sociologije in reševanja konfliktov prof. dr. Stephan Parmentier, K.U. Leuven.
Študiral in izpopolnjeval se je na univerzi v KULeuven (Belgija) in na Univerzi v Minnesota-Twin Cities (ZDA). Trenutno predava sociologijo kriminala, pravne države in človekovih pravic na Pravni fakulteti Katoliške univerze KULeuven ter vodi oddelek za kazensko pravo in kriminologijo. Bil je gostujoči profesor na Mednarodnem inštitutu za sociologijo prava (Oñati, Španija), Univerzi za mir (San José, Kostarika) in University of New South Wales (Sydney, Avstralija) ter gostujoči raziskovalec na univerzah v Stellenbosch (Južna Afrika), Oxford (Velika Britanija) in New South Wales (Sydney, Avstralija). Bil je odgovorni urednik flamskega letnega vodnika o človekovih pravicah od leta 1998 dalje. Kot svetovalec je delal za Evropski odbor za preprečevanje mučenja, za belgijskega ministra za notranje zadeve, kralja Baudouina, in za Amnesty International. Med letoma 1999-2002 je bil podpredsednik flamskemu delu Amnesty International. Njegova raziskovalna področja so politična kazniva dejanja, prehodno pravosodje, človekove pravice in uprava v kazenskem pravosodju.

Natisni: