Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Beli obroč s slovesnostjo na ljubljanski pravni fakulteti zaznamoval svojo desetletnico

Društvo za pomoč žrtvam kaznivih dejanj Beli obroč Slovenije je danes, 5. 12. 2013, s slovesnostjo na ljubljanski pravni fakulteti zaznamovalo desetletnico svojega obstoja. Zbrane je nagovorila nekdanja dolgoletna predsednica društva, sedaj varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Pri tem je povzela zgodovino društva in predstavila njegovo poslanstvo.

V desetletju delovanja je Beli obroč ponudil pravno pomoč 16.000 žrtvam kaznivih dejanj, psihosocialno pomoč pa 14.000 žrtvam. Hkrati je razdelil za okoli pol milijona evrov denarne pomoči. V društvu najpogosteje priskočijo na pomoč ženskam in otrokom, ki doživljajo fizično, psihično in spolno nasilje v družini.

Osnovno poslanstvo Belega obroča je celovita skrb za žrtve nasilja in obveščanje javnosti o celotnem naboru pomoči. Društvo svojim uporabnikom nudi brezplačno pravno in psihosocialno ter materialno pomoč, izobražuje strokovne delavce, ki delajo z žrtvami, sodeluje pa tudi pri pripravi zakonodajnih predlogov za izboljšanje položaja žrtev.

Po mnenju Nussdorferjeve, ki je tudi ustanoviteljica Belega obroča, je v zadnjih letih prišlo do pomembnih sprememb zakonodaje, ki prispevajo k zaščiti žrtev nasilja. Posebej opozarja na pomen zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki terja timski pristop k problematiki.

Nussdorferjeva je na današnji slovesnosti tudi predstavila svojo novo, že deseto knjigo z naslovom Obstaja pot. V njej se loteva kršitev človekovih pravic na različnih področjih. Med pridobitvami zadnjih let Nussdorferjeva izpostavlja tudi vpeljavo pooblaščencev mladoletnih oškodovancev in odpiranje številnih tabu tem, zlasti na področju spolnega nasilja.

Zbranim na slovesnosti je pozdravne besede namenila tudi sedanja predsednica Belega obroča Milojka Vida Intihar. Po njenih besedah so med cilji društva za v prihodnje širitev delovanja tudi v bolj odročne kraje, vzpostavitev prostorov za krizne namestitve ter preventivno delovanje v osnovnih in srednjih šolah.

Beli obroč je na Miklavčev večer, 5. decembra 2003, ustanovilo društvo državnih tožilcev. Prvi predsednik Belega obroča je bil Janez Drobnič.

Lani sta se centralni enoti Belega obroča v Ljubljani pridružili še enoti v Velenju in Piranu. Društvo se vseskozi povezuje z vladnimi in nevladnimi organizacijami ter sorodnimi društvi doma in v tujini.

 

VIR: STA

Natisni: