Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ko nisi več zmožen bivati doma, mora država zagotoviti pogoje za tvoje preživetje z zagotavljanjem ustreznih storitev

Različne barve stavbi

Po mnenju Varuha človekovih pravic Republike Slovenije je v nasprotju z določbami Ustave Republike Slovenije, ki v okviru socialne države zagotavlja pravice do socialnega varstva, in sicer pod enakimi pogoji vsem, ki že za zagotavljanje svojega preživetja nujno potrebujejo ustrezno podporno in negovalno storitev, pa jim objektivno ni na voljo, ker sistem nima zadostnih kapacitet. 

* * *

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) se je tudi v letu 2023 srečeval s pobudami posameznikov, ki jim je zdravstveno stanje onemogočalo vrnitev domov po končanem bolnišničnem zdravljenju, a v sistemu storitev socialne varnosti ni mogoče zagotoviti prostih mest. Poleg vseh drugih posledic je najočitnejša ta, da s tem posameznik zaseda za sistem mnogo dražjo zdravstveno storitev in še onemogoča, da bi zdravstveni sistem lahko obravnaval nekoga drugega, ki zdravstveno obravnavo dejansko potrebuje.

Po letih Varuhovih opozoril je vendarle prišlo do premika – za vprašanje je zdaj zadolženo novo ministrstvo. Ministrstvo za solidarno prihodnost (MSP) je novembra 2023 pojasnilo, da je bila z namenom reševanja problematike sprejemanja oseb, ki ob stabilnem zdravstvenem stanju potrebujejo neprekinjeno zdravstveno nego in zahtevnejše medicinsko tehnične postopke in posege ter zato posledično povečan kadrovski normativ na področju zdravstvene nege, za pripravo Izhodišč za vzpostavitev negovalnih enot v okviru socialnovarstvenih zavodov 27. 10. 2023 imenovana medresorska delovna skupina. Delovna skupina, v kateri poleg predstavnikov MSP in Ministrstva za zdravje sodelujejo tudi predstavniki Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, naj bi do konca meseca novembra 2023 pripravila Izhodišča za vzpostavitev negovalnih enot v okviru socialnovarstvenih zavodov in predlog programa za umestitev v Splošni dogovor za pogodbeno leto 2024 oz. v uredbo, ki bo določala programe storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivosti, potrebne za izvajanje, ter obseg sredstev za leto 2024. Nabor izvajalcev negovalnih enot v okviru domov za starejše bo določen s sklepom ministra, pristojnega za institucionalno varstvo. Cilj je v letu 2024 vzpostaviti negovalne enote vsaj pri dveh izvajalcih. Zato ima delovna skupina tudi nalogo, da do konca oktobra 2024 spremlja potek vzpostavitve negovalnih enot, v katerih se bo izvajala obravnava oseb, v skladu s pripravljenimi Izhodišči, ter po potrebi pripravi predlog prenove Programa za leto 2025.

Varuh bo spremljal izpolnjevanje zgoraj navedenih zagotovil in spodbujal, da s tempom širitve obsega in nabora različnih storitev pomoči kot družba ne bomo zgolj lovili trenda naraščajočih potreb v družbi, ampak počasi tudi odpravljali zaostanke v razvoju, ki so se na področju nabirali desetletja. 9.7-12/2023

Natisni: