Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Napake se lahko popravijo - primer dobre prakse Zavoda RS za zaposlovanje

Varuhu človekovih pravic RS (Varuh) je naslovila pobudo pobudnica, ki je navajala, da je leto in pol delala preko javnih del na osnovni šoli. Je invalidka. Na šoli so bili z njenim delom zelo zadovoljni, zato so jo želeli obdržati in ji javna dela podaljšati. Poslovna sekretarka pa je pri izpolnjevanju ponudbe na razpis Zavoda RS za zaposlovanje (ZRSZ) v obrazcu pomotoma označila, da potrebujejo delavca s V. stopnjo izobrazbe (pobudnica pa ima IV. stopnjo izobrazbe, tudi delo ustreza tej ravni izobrazbe). Zadevo so sicer skušali urediti že sami, vendar so od ZRSZ prejeli odgovor, da to ni mogoče.

Poslovna sekretarka šole se je pobudnici opravičila, Varuh pa je pri ZRSZ vendarle opravili poizvedbo, ali morda le ne obstaja način za odpravo storjene napake.

ZRSZ je odgovoru pojasnil, zakaj poprava izpolnjene ponudbe ni bila mogoča ter potrdil pravilno delo območne službe, ki je šoli in pobudnici to pojasnila. So pa pregledali obe ponudbi, ki ju je oddala šola, tako tisto v letu 2014, kot tisto v letu 2015. Ugotovili so, da je  izvajalec v obeh ponudbah predlagal izvedbo programa javnega dela z enakim nazivom in vsebino in da se ponudbi razlikujeta le glede na zahtevano raven izobrazbe: v letu 2014 je bila za izvedbo opisanih del zahtevana IV. raven, v letu 2015 pa V. raven izobrazbe. S tem so bile potrjene navedbe pobudnice in izvajalca (osnovne šole) o zmoti pri navajanju podatkov v ponudbi 2015 glede potrebne ravni izobrazbe za opravljanje javnih del.

Ob tej ugotoviti in ob upoštevanju okoliščine, da znižanje ravni izobrazbe vpliva na znižanje predvidene porabe javnih sredstev, pa tudi, ker bi bilo vztrajanje na višji izobrazbi za izvedbo del, ki se dejansko lahko opravijo tudi z nižjo izobrazbo v nasprotju z načelom racionalne porabe javnih sredstev, je Centralna služba ZRSZ območni službi predlagala ustrezno spremembo pogodbe o izvajanju programa javnih del, kar bo (je) v nadaljevanju omogočilo šoli, da bo lahko pobudnico ponovno vključila v javna dela.

Tako se je vendarle našel način, kako popraviti napako poslovne sekretarke šole pri izpolnjevanju ponudbe. Veseli smo, da smo pri tem lahko pomagali. Primer pa objavljamo kot primer dobre prakse ZRSZ. 4.0 - 3 / 2015
 

Natisni: