Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh posloval v Izoli

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 13. 3. 2024 posloval v Izoli. Na pogovore z njim in njegovimi sodelavkami in sodelavci se je prijavilo 17 ljudi pretežno Izolank in Izolanov, nekaj tudi prebivalcev drugih krajev na Obali.

Varuh se je zjutraj srečal z direktorjem Splošne bolnišnice Izola mag. Radivojem Nardinom in strokovnim direktorjem Tomažem Gantarjem, dr. med. Govorili so o problematiki zdravstva in se v tej luči dotaknili stavke zdravnikov, pravic pacientov, vloge medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja, pomanjkanja strokovnjakov in se strinjali, da je treba posege v sistem opravljati s tresočo roko in strokovno premišljeno.

Varuh si je ogledal tudi prostore Doma upokojencev Izola in z ogorčenjem poudaril, da razmere v njem posegajo v pravice stanovalcev, zato bo odgovorno ministrstvo za solidarno prihodnost pozval k takojšnjemu ukrepanju, da se jim zagotovi dostojna starost.

Z županom Izole Milanom Bogatičem sta se strinjala, da sta transparentnost organov in vključevanje javnosti v sprejemanje predpisov na lokalni ali državni ravni ključna za uresničevanje politik, odsotnost obeh pa nakazuje neustrezne oblike delovanja organov, ki so vendarle v službi ljudi.

Varuh je odprl tudi 62. varuhov kotiček, s katerim se institucija približa ljudem, ki niso vešči elektronskega poslovanja, da se seznanijo z delom Varuha in analogno podajo pobudo, če ocenijo, da se jim kršijo pravice.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)