Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

S hrvaško delegacijo o nadzornih mehanizmih nad delom policije

Namestnik varuha Ivan Šelih je včeraj, 8. 11. 2022, na delovnem obisku gostil hrvaško delegacijo pod vodstvom Saše Rajića, namestnika hrvaške ombudsmanke Tene Šimonović Einwalter. Izmenjali so si izkušnje, znanje in dobre prakse v zvezi z nadzornimi mehanizmi nad delom policije. Obiskali so tudi Center za pridržanje Ljubljana na Policijski postaji Ljubljana Moste in Center za tujce v Postojni.

Institucija Varuha človekovih pravic poleg vlade in državnega zbora, pravosodnih organov, nevladnih organizacij ter drugih prispeva k neodvisni presoji dela policije. »Policija je zagotovo ena najbolj nadzorovanih institucij v Sloveniji. Široka pooblastila bi lahko bila v določenih situacijah vir skušnjav, zato je nenehen nadzor nad njenim delom izredno pomemben. Morebitno samovoljo, ki lahko privede do kršenja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, je treba preprečiti vnaprej, nadzor pa omogoča tudi izboljšanje izvajanja policijskih postopkov,” je poudaril namestnik varuha človekovih pravic Ivan Šelih.

Z gosti iz Hrvaške so med drugim pod drobnogled vzeli slovenski Zakon o nalogah in pooblastilih policije, se pogovarjali o vrstah prisilnih sredstev, posebno pozornost pa posvetili tudi električnem paralizatorju. Govorili so še o primerih ravnanja z begunci in se pogovarjali o nadzoru nad delom policistov med protesti.

»Na področju izvrševanja pooblastil, ki neposredno posegajo v tradicionalne in temeljne človekove pravice, je pomembno, da ima posameznik možnost tudi s pritožbo doseči obravnavo njegovega primera. Pri Varuhu zato ljudi, ki se obračajo na nas, spodbujamo, naj zoper delo policistov uporabijo pritožbeno pot po Zakonu o nalogah in pooblastilih policije. Prav je namreč, da se prizadeta oseba s pritožbo najprej obrne na pritožbeni organ v sistemu, v katerem se je zatrjevana nepravilnost zgodila. Postopek v posameznih zadevah pa pri nas začnemo predvsem v primerih, če ta pritožbena možnost ne izpolni pritožnikovih pričakovanj,« je pojasnil namestnik.

Rdeča nit Varuhovih priporočil se sicer nanaša na krepitev prizadevanj za vzpostavitev sistemsko močnejšega in bolj koherentnega sistema reševanja pritožb, ki se nanašajo na delo državnih organov z represivnimi pooblastili, tudi z vključitvijo zunanje strokovne javnosti. Varuh človekovih pravic je zadovoljen, da se ministrstvo za notranje zadeve in policija aktivno odzivata na naša priporočila, saj so lahko naše ugotovitve iz pritožb odlično vodilo za izboljšanje policijskega dela ter ugotavljanje oziroma odpravo vzrokov za pritožbe.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)