Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Nedopustno razkrivanje zasebnosti otrok

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik sem seznanjena, da komercialna televizija POP TV za četrtek 20. 3. 2008 pripravlja oddajo Trenja o stiski družine, v kateri je po dolgotrajnem in za vse vpletene nedvomno zelo bolečem in mučnem sodnem postopku prišlo do odločitve, da se deklica s pravnomočno sodbo zaupa očetu. Mati se s to sodno odločbo ne strinja in skuša svoj prav dokazovati tudi z medijsko zgodbo.

Ocenjujemo, da bi objava napovedanega prispevka deklici povzročila še dodatno nepopravljivo psihično škodo. Čeprav naj bi eden od staršev domnevno sam privolil v objavo, pa to samo po sebi ne razbremenjuje novinarjev in urednikov od etične odgovornosti pri presoji o tem, ali bodo s poročanjem posegali v zasebnost otroka. Nasprotno. Prav na podlagi vseh okoliščin (npr. nasprotovanje očeta, ki izvršuje skrbništvo nad otrokom) imajo za to še prav posebno veliko odgovornost in so zavezani pokazati posebno poklicno skrbnost.

Javno izrečena opozorila varuha človekovih pravic pa tudi varuha novinarske poklicne etike so dostopna in znana vsem novinarjem in urednikom. Kodeks novinarjev Slovenije namreč zavezuje, da novinarji in uredniki spoštujejo pravico posameznika do zasebnosti in se izogibajo senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti.. Posebno obzirnost morajo pokazati pri zbiranju informacij, poročanju in objavi fotografij ter prenašanju izjav o otrocih in mladoletnikih, tistih, ki jih je doletela nesreča ali družinska tragedija, osebah z motnjami v telesnem ali duševnem razvoju ter drugih huje prizadetih ali bolnih. Tedaj mora pomembno vlogo odigrati predvsem razmislek o varstvu koristi otrok.

Poseg v posameznikovo zasebnost je dovoljen le, če za to obstaja javni interes. Ponovno opozarjam, da medijskega razkrivanja podrobnosti iz najožje osebne sfere otrok in njihovih staršev nikakor ni mogoče enačiti z javnim interesom po obveščenosti. Takšno ravnanje medijev ne pomeni le grobega posega v zasebnost otrok, temveč odkrito nasilje nad otroki.

Varuh človekovih pravic RS seveda nima pristojnosti v razmerju med posameznikom in gospodarsko (medijsko) družbo, lahko pa v okviru svojih pooblastil poziva medije k skrbnemu premisleku pred objavami medijsko odmevnih zgodb o otrocih.



Dr. Zdenka Čebašek–Travnik
Varuhinja človekovih pravic

Natisni: