Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Nasilje medijev nad otroki - kaj že lahko storimo?

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenke Čebašek-Travnik se je 3. 4. v Rogaški Slatini udeležila strokovnega srečanja z naslovom Nasilje, kaj še lahko storimo?
Uvodoma je v nagovoru parafrazirala naslov in se vprašala, kaj že lahko storimo?

Varuhinja ugotavlja, da se kaže njena odločitev glede prioritet delovanja v času njenega mandata kot pravilna, ko je na prvo mesto postavila pravice otrok, od pojavov, ki jih poudarjeno obravnava, pa nasilje. Opaža, da ko slišimo besedo nasilje, pogosto pomislimo na nasilje v družini, čeprav smo še pred dobrim letom v državnem zboru slišali mnenje, da družinsko nasilje v Sloveniji ni tako velik problem, da bi o njem bilo treba sprejemati zakone. Varuhinja je zadovoljna, da so prevladala drugačna mnenja in smo dobili Zakon o preprečevanju nasilja v družini, ki je pomemben mejnik v obravnavi nasilja v družini. V nagovoru je še opozorila, da se pri obravnavi pojava nasilja ne smemo omejiti samo na »domače« nasilje, temveč ga je treba opazovati tudi zunaj družine, v delovnem in šolskem okolju, v prometu, športu in pri zabavi. Ne nazadnje obstaja tudi nasilje medijev, ne le nasilje v medijih, je še opozorila.

Varuhinja je v svojem nagovoru na konkretnem medijsko razvpitem primeru ilustrirala nasilje nekaterih t. i. »rumenih« medijev nad otroki, na kar institucija varuha tudi v letnih poročilih opozarja že leta. Znova je opozorila, da se z razkrivanjem zasebnosti otrok prispeva k njihovem stigmatiziranju in  škoduje njihovem razvoju ter se vprašala, kaj lahko naredimo, da zaustavimo bolno radovednost, s katero se žrtvam nasilja povzroča dodatno trpljenje.  

Natisni: